16.3 C
София
вторник, май 20, 2025
spot_img

British Council започва проучване за България

British Council започва проучване за нашата страна, наречено „80 момента, променили България“.

По повод своята 80-годишнина у нас, Британски съвет ни кани да се вгледаме в последните  осем десетилетия и да поговорим за онези личности, тенденции и постижения, които са имали съществено влияние върху съвременния облик на страната.

През 2019-та се навършват 80 години от създаването на първия български офис на Британски съвет – международната организация на Обединеното кралство за културни връзки и образователни възможности.

От 1939 година досега в историята на България и на света се преплитат събития, личности и процеси, които имат различно значение за всеки един от нас. Често се различаваме и в мненията си за онези, които са допринесли най-много (или най-малко) за историята. Ето защо, една от инициативите, с които Британски съвет избра да отбележи своята 80-годишнина в страната, е проучването „80 момента, променили България“. Това не е класация, а покана за разговор, повод да си припомним или да научим за онези световни и местни събития, хора, тенденции, постижения от последните 80 години, които са имали съществено влияние върху съвременния облик на България.

Всеки, който желае, може да участва в проучването като посети уебсайта на Британски съвет в България.

Анкетата се състои от 161 номинации, съставени с помощта на Консултативен съвет от 20 български експерти в различни области, поканени да споделят своето лично мнение.

Номинациите са разделени в 3 категории: „Изкуства, култура и спорт“, „Образование, наука и технологии“ и „Политика, общество и човешки права“. Сред номинациите ще видим имена на изтъкнати творци, учени, изобретатели, спортисти, някои от знаковите за столетието събития от родната и световна история, и още много изключително интересни факти.

„Проучването не претендира за изчерпателност, нито за строга историчност. То в никакъв случай не е класация. Надяваме се по-скоро да стане повод да си спомним, със сигурност да научим, а може би дори и да проучим повече за онези моменти от миналото, които ни обясняват настоящето и дават надежди за бъдещето“, споделя директорът на Британски съвет в България Любов Костова.

Първите 80 от номинациите, които бъдат отличени от най-много участници в анкетата, ще бъдат включени в онлайн изложба и специално издание, публикувано от Британски съвет.

Пълният списък на номинациите, както и кратка информация за всяка от тях можете да намерите на адрес: https://www.britishcouncil.bg/80-years/80-moments

Следвай ме – Общество

Related Articles

- Advertisement -spot_img

Latest Articles

Следвай ме
Privacy Overview

This website uses cookies so that we can provide you with the best user experience possible. Cookie information is stored in your browser and performs functions such as recognising you when you return to our website and helping our team to understand which sections of the website you find most interesting and useful.