20.8 C
София
събота, юли 5, 2025
spot_img

Банатски българи от Румъния и България с концерт в София

Банатски българи от Румъния и България представят традиционните за общността си танци и песни на концерт в София. Той ще се проведе за трета поредна година на  24 януари 2020 г. в кинотеатър „Освобождение” (бул. „Княгиня Мария-Луиза“ № 106)  в София от 19.00 часа. Проявата е организирана, както и в предишните издания, от Дружеството на банатските българи в България – Фалмис. Тази година тя е под надслов „Фалмис и приятели“.

За концерта от Стар Бешенов, Румънски Банат, пристигат младежите от ансамбъл „Палукенка“, заедно с певицата Мария Мунтян от Сънниколау Маре, които ще са партньори на сцената с танцьорите и певците на ансамбъл „Фалмис“.

Гостуването на българите от Румъния се осъществява с финансовата подкрепа на фондация „Българска Памет“ и д-р Милен Врабевски.

Партньор по проекта е и Националният исторически музей, който приема гостите със свободен вход и безплатни беседи на 25 януари, за да се докоснат до богатата история на България. Със специално внимание ще бъдат представени експонатите, които са свързани с българите католици и с банатските българи като Чипровското златно съкровище и грамотата на императрица Мария Терезия, с която се дават привилегии на Винга.

Танцовата формация „Фалмис” е с художествен ръководител Светлана Караджова, която е и инициатор за основаването й. Съставът е създаден на 23 август 2016 г. към Дружеството на банатските българи в България, с цел да привлича към банатския български фолклор потомците на тази общност в столицата. За този кратък период танцорите вече имат зад гърба си не малко участия в престижни фестивали, включително и в чужбина. От скоро формация „Фалмис” има и детска танцова група.

Кои са банатските българи?

Банатските българи са български преселници, заселили се в историческата област Банат след погрома над Чипровско възстание (1688 г.).

Банатската област два века (от 1718 до 1918 г.) е част от земите на унгарското кралство и влиза в състава на Хабсбургската монархия, впоследствие приела имената Австрийска империя и Австро-Унгария. Поради това тези българи са известни и като „южномаджарски българи“. Самите те се наричат помежду си „павликяни“ или на местното наречие „павликене“, „палкене“ и „паулкене“, тъй като мнозинството от тях днес произлиза от българите павликяни. В научните среди те са познати като „банатски българи“. След Освобождението, когато стотици семейства от тях се завръщат в родината, тук околното население започва да ги нарича „банатчани“.

След преселването си в Хабсбургската монархия, банатските българи се обособяват в отделна българска етно-религиозна група със свои отличителни особености. Днес тези наши сънародници изповядват католицизма, говорят свой диалект с корени от старинните източнородопските говори, имат своя книжнина и печатни медии, списвани със специално адаптирана латиница, имат самобитна материална и духовна култура с известно хърватско, унгарско, немско, а след 1919 г. и румънско и сръбско влияние.

Към групата на банатските българи не спадат православните българи-градинари, заселили се в банатските градове през 18 и 19 век. Към банатските българи не се отнасят и крашованите, които също са католици от български произход, но поради продължителното хърватско църковно и културно влияние са се обособили като отделна славянска етнографска група.

Следвай ме – Култура

Related Articles

- Advertisement -spot_img

Latest Articles

Следвай ме
Privacy Overview

This website uses cookies so that we can provide you with the best user experience possible. Cookie information is stored in your browser and performs functions such as recognising you when you return to our website and helping our team to understand which sections of the website you find most interesting and useful.