18.7 C
София
понеделник, май 19, 2025
spot_img

Профилактичните прегледи – на какво имаме право?

Здравноосигурените в България могат да изгубят правото си да бъат лекувани безплатно за един месец, ако не се явят на задължителен профилактичен преглед. Това е залегнало в нормативната уредба. Наказани обаче няма. Санкцията не бива да е единствента мотивация да проверим своето здраве.

Ето на какво имаме право по линия на Националната здравноосигурителна каса (НЗОК) и програмата „Детско и майчинско здравеопазване”:

Най-много консултации се пологата на децата до 1 годинка

Най-много и чести профилактични процедури са предвидени за най-малките, до навършването им на годинка. Те се осиуряват по програмата „Детско здравеопазване“.

Педиатърът, към който са се насочили родителите, трябва да посети бебето у дома в първите 24 часа след изписването от родилния дом и още веднъж между 14-ия и 20-ия ден, за да види как се развива то. Всеки месец от първата му годинка трябва да измерва ръста и теглотому, както и да следи психическото му развитие. Два пъти годишно (при навършване на шестия месец и на една година) трябва да се изследват хемоглобинът, еритроцитите, левкоцитите и още няколко други кръвни показатели. Пак до първата годинка се поставят 15 вида имунизации (сред тях и реимунизации) срещу заболявания като хепатит, дифтерия, тетанус, коклюш, хемофилус инфлуенца тип В, пневмококови инфекции. През шест месеца се извършват ехографски изследвания, обща оценка на слуха и зрението и др.

При децата между 1 и 2 годинки продължава следенето през три месеца на ръста, теглото и обиколката на гърдите им. Предвидени са пет имунизации. Във възрастта между 2 и 7 години пак се налага проследяване на растежа и теглото, един път годишно се прави оценка на психическото здраве и на зрителната острота (при навършването на 5-ата година). Изследват се кръвни показатели (един път, когато детето е на 3 години) и някои чревни паразити (един път годишно). Предвидени са четири реимунизации.

За 7-18-годишните е предвидено да се извърши следното, и то по веднъж всяка година: да се мери ръстът, теглото и гръдната обиколка, артериалното налягане, да се оцени физическото развитие, зрителната острота и цветоусещането, да се види има ли отклонения в развитието на опорно-двигателната система. В описания период има пет реимунизации, сред които срещу шарки и против туберкулоза.

Пълна кръвна картина за всички над 30 на всеки пет години

Задължителният годишен профилактичен преглед за всеки един здравноосигурен над 18 години предвижда: да се изчисли индексът му на телесна маса, да се направи оценка на психичното състояние, да се измери зрителната острота, артериалното налягане, да се направи електрокардиограма и да се изследва урината. С последната процедура се установяват стойностите на протеина, глюкозата, кетонните тела, билирубина. А кръвната захар се изследва, ако у пациента се наблюдават рискови фактори като хипертония, затлъстяване, наследствена предразположеност към диабет и др.

Пълна кръвна картина между 30 и 45 години

В този възрастов диапазон тя се прави и при мъжете, и при жените веднъж  на всеки пет години. Всяка година дамите се подлагат на мануално изследване на гърдите.

Веднъж на пет години мъжете над 40 се подлагат на изследване за холестерола и триглицеридите. А всички между 46 и 65 години веднъж на пет години разбират има ли проблеми след проследяване на пълната кръвна картина. Същото важи за холестерола и триглицеридите, но за мъжете над 46 и жените над 50.

Представителите на силния пол, които са над 50, веднъж на две години се подлагат на кръвния тест PSA, диагностициращ рак на простатната жлеза. А жените от 50 до 69 години отиват при специалист за мамография на млечните жлези.

За хората над 65 е задължително всяка година да разберат резултатите от пълната кръвна картина, а един път на пет години – холестерола и триглицеридите.

Специална програма е определена за наблюдението на бременните

При първото посещение акушер-гинекологът най-напред определя в кой месец е жената и кога е терминът на раждането. Установява се дали пациентката има хронични заболявания, пуши ли, злоупотребява ли с алкохола и има ли вредни навици. Важно е да се уточни и как са протекли предишните бременности, ако е имало такива.

Пак при първата среща с АГ специалиста той назначава изследване на хемоглобина, еритроцитите, левкоцитите и още няколко други кръвни показателя, както и на урината и СУЕ (това е скоростта на утаяване на еритроцитите). Същото се прави в петия и осмия лунарен месец.

Пак по време на първото посещение пациентката се изследва за сифилис, хепатит В, ХИВ вирус, изследва се и влагалищният секрет (за втори път – в деветия лунарен месец), прави се цитонамазка.

Още през първите три месеца след зачеването е предвидено да се определи кръвната група на майката и резус факторът . Ако той е отрицателен и жената е била бременна преди това, то задължително подлежи на проследяване на антителата в кръвта. Това се прави три пъти. Толкова пъти се изследва и плодът с ултразвук.

Сърдечната дейност на плода започва да се контролира от петия лунарен месец (и то ежемесечно), а по два пъти – в деветия и десетия.

Следвай ме – Здраве

Related Articles

- Advertisement -spot_img

Latest Articles

Следвай ме
Privacy Overview

This website uses cookies so that we can provide you with the best user experience possible. Cookie information is stored in your browser and performs functions such as recognising you when you return to our website and helping our team to understand which sections of the website you find most interesting and useful.