14.2 C
София
понеделник, май 19, 2025
spot_img

Държат ни най-малко в болниците спрямо останалите пациенти в ЕС

Все по-малко хора в България се ваксинират въпреки задължителния имунизационен календар, показват данни от Доклада на Европейската комисия за здравните системи в Евросъюза

Българските пациенти престояват на лечение в болниците два пъти по-кратко, но процентът на приетите в лечебни заведения е двойно по-голям в сравнение с тези в другите страни в Европейския съюз. Средно хората в България се хоспитализират за пет дни. Това показват данните на Доклада на Европейската комисия за здравните системи в Европейския съюз в частта за България. Те бяха цитирани от Ане Шпрангер, научен сътрудник към Факултета по мениджмънт на здравеопазването в Техническия университет в Берлин.

Същевременно, разходите за лекарства в България са необичайно високи – 43 % от публичните средства. По думите на Шпрангер те трябва да бъдат намалени, като се отделят повече средства за дългосрочна грижа за пациентите, но не в болнични условия. От публичните средства 34 на сто се разходват за болнично лечение.

„Доплащането от страна на пациентите е на едно от най-високите нива в ЕС, като само 52 на сто от средствата са публични, добави Шпрангер. Разходите за здравеопазване в България на глава от населението – 1300 евро, са най-ниските в страните от съюза“, каза още тя.

Продължителността на живот в страната ни е най-ниска сред европейските държави, като до преди две години показателите ни са били еднакви с румънските. Румъния вече е с по-добри показатели за продължителност на живота.

„Смъртността от сърдечно-съдови заболявания и от исхемична болест на сърцето е висока, така е и в останалите държави, но там се отчита намаляване“, каза още Шпрангер.

В България все по-малко хора се обхващат с ваксини, особено срещу морбили, въпреки националния имунизационен календар, който има задърата задължителен характер. Много голям дял от населението не е здравноосигурен – близо 10 на сто, като една четвърт от неосигурените не плащат, защото не вярват в системата. Друга група, основно от ромски произход, дори няма документи за самоличност, добави тя. Близо 10-14 на сто от населението ни няма добър достъп до медицинска грижа.

Има доста голяма гъстота на лекари, особено в сравнение с Германия, но те не са разпределени равномерни, показват още данните от доклада. Едва 15 на сто от медиците са общопрактикуващи лекари. Много малък е броят и на медицинските сестри.

„Отчита се увеличаване на разходите за промоция на здравето, но ефектът не е очакваният“ отбеляза Шпрангер. По думите й трябва да се обърне внимание на предотвратимата смъртност и на подобряване на амбулаторната грижа.

Експертът препоръчва реформа и по-строг лицензионен режим на лечебните заведения.

Следвай ме – Здраве

Related Articles

- Advertisement -spot_img

Latest Articles

Следвай ме
Privacy Overview

This website uses cookies so that we can provide you with the best user experience possible. Cookie information is stored in your browser and performs functions such as recognising you when you return to our website and helping our team to understand which sections of the website you find most interesting and useful.