10.9 C
София
вторник, май 20, 2025
spot_img

ЕС финансира българо- румънски поклоннически проект

От: Наташа Войкина

Европейският съюз финансира  трансграничен българо- румънски поклоннически проект  с 308 218 хиляди евро. Видин, Монтана, Враца,  Плевен, Велико Търново и Русе ще имат възможност за нарастване на потенциала за развитие на религиозния туризъм.

Два българо- румънски  семинара- в България и Румъния, които се проведоха  в периода 4 – 10 април, обобщиха няколкомесечно проучване в  трансграничния регион, което на 300 страници е анализирало и систематизирало данните от теренните проучвания. Предстои превод на български и английски и издаванвто му в специален сборник. Той ще е своеобразен наръчник за представянето на религиозното наследство  (материално и духовно) за религиозен и поклонически туризъм .В него са  включени и описания на местата за настаняване в или около манастирите,на религиозни обекти,съвместни празници,обичаи,практики и традиции. Изданието ще има електронна платформа, мобилно  приложение  за телефони с предоставен GPS на обекта, местата за настаняване, ресторантите и закусвалните, както и  видовете пътища, водещи към обектите.

Румънският ареал на проучване включва в проекта областите  Олт, Долж и  Мехединци, които са под юрисдикцията на Крайовската архиепископия. Водещ бенефициент е Фондация за регионално развитие със седалище Видин, а Университетът в град Крайова е партньор.

Овидиу Адриану от  екипа на учебното заведение, участниците резултатите от посетените всички 56 манастира в България (33) и извършило теренните проучвания, предостави пред в Румъния (23), като не са включени в тях труднодпстъпните и малко посещаваните. Първият от двата семинара, съпроводени от ролеви игри и уършоп се проведе в Интерхотел  “Велико Търново” .

Координатор на проекта  от българска страна е Диана Петрова. Румънският изследовател представи проучването, което трябва да достигне до почитателите  на масовия поклонически и религиозен  туризъм – не само български и румънски,но и чужди,  има какво да научат за нашето богато религиозно – културно наследство. Пред  целвата група на проекта – представители на църковни институции – духовници, църковни настоятели, учители по религия, църковни журналисти, туроператори и потенциални туристи лекторът сподели констатациите си, че манастирите в Румъния са по – развити, по – поддържани, по – големи и по – богати, но българските компенсират това чрез запазване на старинни традиции и историческа памет, като нашите забележителности са по – добре промотирани. Състоянието на пътищата е сходно в тези зони, като у нас третокласните  са по- малко, а румънските посещения в България са повече, отколкото българските в Румъния. Румънският екип е бил най- много впечатлен от красотата и величието  на Преображенския манастир край Габрово.

Модератори бяха: ставрофорен иконом доц. д- р Захарий Дечев от Бургаския свободен университет – преподавател по религиозен туризъм и член на Културно- просветния отдел на Св.Синод;

доц. д- р Андриан Александров от Богословския фалултет на Софийския университет. Той осигури и транслацията на  и от румънски през първия ден, а след това той беше осъществен от правителствения преводач д-р Ванина Божикова, асистент по румънска литература в Софийския университет. Двамата модератора  наблегнаха на разликата между религиозния и поклонически туризъм.” Първият е удоволствие,а вторият е свързан с вяра, молитва и  молитвено настроение” .

Евгени Коев, преподавател по история в Професионална гимназия по туризъм в старопрестолния град и проф. Паскал Пиперков от Института по математика и информатика към БАН – певец, четец и иподякон във Великотърновска епархия представиха маршрута и същността на едномесечния пешеходен Поклоннически маршрут по пътя на пренасяне мощите на св Иван Рилски  преди 550 години, повдигнало народностното съзнание на българите и обединило ги за първи път след падането под сянката на полумесеца. Пътят ще  дублира максимално  маршрута  между Велико Търново и Рилския манастир, описан в “ Повест за пренасянето на мощите на св.Йоан Рилски” от Владислав Граматик. Поклоническият маршрут включва посещение  и на Тържишкия ( Струпецкия), Черепишкия и Бистрешкия манастири във Врачанска епархия.

Участниците в семинара посетиха с работна цел великотърновските храмове “ Св. цар Борис Първи”, построен  от Уста Кольо Фичето  и “Възнесение Господне”, построен в следосвобожденския период, останал завинаги в руини след голямото земетресение през 1913 година.След това се насладиха на   спектакъла “ Звук и светлина”, наблюдаван от залата зад Катедралния храм “Рождество на Пресвета Богородица”.

През  втория ден, разделени на две групи, участниците   дискутираха възможностите, с които разполагат православните манастири за приемане и настаняване  на туристи в  трансграничния район, обект на проекта. Бяха съставени туристически маршрути с произволни начални точки от страната, които да включват религиозни дестинации от трансграничния район и да имат изходни позиции в Русе, Оряхово и Видин. Целта на тези два семинара, идентични в България и Румъния, но с различни участници според  стандартите на проекта и посещение на румънски светини, както и на  следващите работни прояви, е създаване на нов бранд в туристическия маркетинг на трансграничния регион. Той трябва да създаде условия за увеличаване броя на нощувките в областите, обхванати от проекта. Не без значение са и добрите възможности за избор на богат асортимент от ястия , вкл.постни – характерни за поклониците през такива периоди.

Участниците в семинара се насладиха на красотата на манастирите  и църквите в Арбанаси, Къпиновския и Плаковския манастири, историческия храм “ Св. 40 мъченици”, като се поклониха на свети икони, молитвено участваха в богослужения  и пяха религиозна православна музика. Румънските партньори по проекта, половината млади духовници – доктори по богословие и докторанти, съчетаха веселото си настроение на свободни, добре образовани и финансово много по – добре заплатени от българските си събратя хора с много усърдни молитви и  школувани църковни песнопения  на светите места. Разгледаха с голям интерес и респект старопрестолния град и останаха с отлични впечатления от видяното.

“Дунав не ни разделя, а ни сближава” е мотото на проекта. Изключително точна истина,която бе почувствана в цялата  й красота и смисъл.

Следвай ме – Общество

Related Articles

- Advertisement -spot_img

Latest Articles

Следвай ме
Privacy Overview

This website uses cookies so that we can provide you with the best user experience possible. Cookie information is stored in your browser and performs functions such as recognising you when you return to our website and helping our team to understand which sections of the website you find most interesting and useful.