7.2 C
София
вторник, май 20, 2025
spot_img

Излагат 120 произведения на Николай Райнов

Изложбата е по повод 130 години от рождението на художника,

откриват я на 28 февруари в Столичната градска художествена галерия

Изложба с платна в характерния за Николай Райнов сецесион, рисунки и графики се открива в Столичната градска художествена галерия (СГХГ) на 28 февруари от 18.00 часа. Експозицията, която е озаглавена „Омагьосаното царство“, ще остане там до 7 април включително, и е посветена на 130 години от рождението на художника.

„Изложбата е резултат от дългогодишно проучване върху творчеството на Николай Райнов, една от най-значителните фигури в историята на българското изкуство от първата половина на ХХ в. Голямата известност и митовете около личността му се дължат преди всичко на неговото литературно и публицистично творчество. Той остава в историята и като авторът на първата българска история на изкуството и на едни от първите монографии за българско изкуство“, обясниха от СГХГ.

Райнов завършва Художествено-индустриалното училище в София през 1919 година.

От галерията уточняват, че „През целия си живот той се определя като „художник-декоратор“ и създава значителна продукция в областта на илюстрацията и оформлението на книгата, както и многобройни декоративни проекти. Най-личната, уникална и разпознаваема част от художественото му творчество обаче остават т. нар. „стилизувани картини“, които създава през 20-те и 30-те години. От една страна те го открояват като изключително явление на художествената сцена в този период, а от друга страна препращат към единната философска система, обединяваща делото му. Всяко произведение на Николай Райнов – от най-незначителната рисунка до теоретичните му трудове, е фрагмент от този сложен градеж. Някои от декоративните композиции достигат до нас придружени от обяснение на сюжета, но всички те отразяват дълбоката ерудираност и многостранните интереси на Николай Райнов в области като философия, история на религията, етнография, физика, ботаника, астрология, химия и т.н.“

В изложбата са включени над 120 произведения на Николай Райнов – природни картини, пресъздадени с характерния му рисунък, графични композиции и илюстрации. Част от тях са работи от студентските години в Държавното рисувално училище (1909-1911 г.), а също така творби от 20-те години на миналия век, които се смятат за неговия зрял творчески период, гравюри от престоя му в Париж (1925-1927) и декоративни пейзажи.

Като част от експозицията ще бъдат прожектирани филмите: „Николай Райнов“, 1984, сценарист Александър Бешков, режисьор: Михайл Стойков; „Николай Райнов – Тютюневият човек“, 1989, режисьор Христо Вълев, сценарист Дарин Камбов, предоставени от БНТ.

Куратори са Станислава Николова и Галина Декова, изложбеният дизайне е на Светла Георгиева

Съпътстваща програма в СГХГ:

• 14 март – Лекция на гл. ас. д-р Мария Митева, (ИИЗК – БАН ). „Николай Райнов. За приложното изкуство“.

• 21 март – Лекция на проф. д-р Светлана Стойчева (НАТФИЗ “Кръстьо Сарафов“). „Николай Райнов – творчески портрет“.

• 28 март – Лекция на проф. дфн Иванка Райнова (ИИОЗ – БАН). „Духовното начало в изкуствознанието и живописта на Николай Райнов“.

• 3 април 2019 г. – Юбилейна научна конференция, посветена на 130-годишнината от рождението на Николай Райнов, организирана от Институт за литература към БАН

Събития в други институции:

• 9 и 10 май 2019 г. – Международна конференция по случай 130-годишнината от рождението на Николай Райнов и 100-годишнината от рождението на Богомил Райнов „Философия, изкуство, литература“, организирана от Българското философско общество, ИИОЗ – БАН и др., в СУ „Кл. Охридски“

Илюстрации: Плакат на изложбата и творби на Н. Райнов от различни галерии, не всички от тях са част от експозицията.

Следвай ме – Култура

Related Articles

- Advertisement -spot_img

Latest Articles

Следвай ме
Privacy Overview

This website uses cookies so that we can provide you with the best user experience possible. Cookie information is stored in your browser and performs functions such as recognising you when you return to our website and helping our team to understand which sections of the website you find most interesting and useful.