33.8 C
София
петък, юли 4, 2025
spot_img

„Камера! Работи” – фотоизложба от заснемането на култови BG филми

Фотоизложба със запечатени кадри от заснемането на култови български филми ще бъде открита на 9 март, от 18.30 ч. в кафе-галерия „Фотосинтезис”, (бул. Васил Левски 57), а от 20. 00 ч. е прожекцията на филма „Софийска история” във филмотечно кино Одеон.  Куратор е

Калин Руйчев.

Изложбата е вдъхновена от книгата „Камера! Работи- Място на снимките – София“, издание на Българска национална филмотека. Показаните фотографии са подбрани и сканирани специално от богатия фотографски архив на Българска национална филмотека. Те представят двадесет и един български филма, между които „Рицар без броня“, „Таралежите се раждат без бодли“, „Любимец 13“, „Инспекторът и нощта“ и „Всичко е любов“. Селекция от пет незабравими наши ленти, включени в изложбата, ще бъде показана като част от програмата на 24-тия София Филм Фест във филмотечно кино „Одеон“.

В София са заснети стотици български игрални филми, като се започне от първия – „Българан е галант‘‘ (1915) на Васил Гендов. Хилядите метри лента са съхранили емблематични за града улици, сгради, паркове, паметници. Някои от тях са запазени до днес в оригиналния си вид и могат да бъдат разпознати на снимките. Други са променени до неузнаваемост, а трети са останали само в детските спомени на няколко поколения.

До навлизането на дигиталните технологии, единствените останали свиде¬телства за снимачния процес у нас са фотографии с работни моменти, които са ценна част от колекциите на Българска национална филмотека. В хода на работата по една филмова продукция, снимачният екип и фотографът на терен главно са акцентирали върху портретите на актьорите, интериорните снимки и декорите, или на възловите епизоди в сюжета. Снимането на открито изисква пълна концентрация и бързина в работата, и остава малко време за регистрация на самата локация. Поради спецификата на работата, запазените работни моменти с места от външните снимки в София са сравнително малко.

„Работата по книгата включваше дълъг период на селекция – първоначално на всички филми, заснети в София, а по-късно на тези от тях, за които намерихме подходящи работни моменти. Издирихме, описахме и сканирахме от оригиналните фотографски негативи над 400 фотографии. Финалният подбор от 244 снимки беше базиран на киноведски анализ на присъстващите в кадър кинематографисти и на градското пространство като среда и участник в конкретния филмов разказ. […] В коментарните текстове към фотографиите сме се стремили да дадем информация за мястото на снимките, за творците зад камерата и за съдържанието на снимания епизод. От ежедневната преса и специализираните издания за кино, които също са част от колекцията на БНФ, подбрахме фрагменти от текстове, които предават атмосферата и историята на съответния кадър.“ – споделят съставителите на книгата.

Предвидено е представяне на първия от избраните филми в „Одеон“ – „Софийска история“ от 20.00 ч. с участието на част от актьорския екип.

„Място на снимките – София“ е съвместен проект на Българската национална филмотека, Фотосинтезис и 24-тия София Филм Фест в партньорство със Столична община. „Камера! Работи.

Прожекции в кино Одеон, организирани от Българска национална филмотека, част от програмата на 24-тия София Филм Фест:

9 март, 20.00 ч.

прожекция на филма „Софийска история”

10 март, 16.00 ч.

прожекция на филма „Това се случи на улицата”, 1955 г.

11 март, 16.00 ч.

прожекция на филма „Инспекторът и нощта”, 1963 г.

12 март, 16.00 ч., прожекция на филма „Рицар без броня”, 1965 г.

13 март, петък, 16.00 ч., прожекция на филма „Бариерата”, 1979 г.

*прожекциите ще са с вход свободен

Следвай ме – Култура

Related Articles

- Advertisement -spot_img

Latest Articles

Следвай ме
Privacy Overview

This website uses cookies so that we can provide you with the best user experience possible. Cookie information is stored in your browser and performs functions such as recognising you when you return to our website and helping our team to understand which sections of the website you find most interesting and useful.