9.8 C
София
понеделник, май 19, 2025
spot_img

Малко вероятно е маймунската шарка да дойде у нас

Инфекцията се предава трудно и само при близък контакт с инфектирания,  не се разпространява по въздуха, казва проф. Тодор Кантарджиев

От: Силвия Николова

Проф. Тодор Кантарджиев е водещ микробиолог. Университетски преподавател е и дългогодишен директор на Националния център по заразни и паразитни болести. Към момента е консултант по вирусология в Столичната община.

  • Проф. Кантарджиев, в последните дни бяха установени случаи на маймунска шарка в Европа и в САЩ (виж ТУК). Каква е тежестта на това заболяване, смъртоносно ли е?
  • Да, така е. Освен в Европа, преди два дни вече е установен и един случай в САЩ. На 6 май Агенцията по здравна сигурност на Великобритания предупреди Световната здравна организация за случаи на маймунска едра шарка. Първият случай в Европа е на гражданин на Обединеното кралство, пътувал за Нигерия на 3 и върнал се на 4 май. Това е известна зооноза с природен резервоар в Африка. Освен при маймуни, той е още при дребни и по-едри гризачи, като плъхове и мишки. Тази инфекция е наблюдавана там и добре проучена. Два подвида на маймунската едра шарка причиняват инфекции. Едните са в Западна Африка, а другите – на територията на Конго. Тези в Западна Африка са с леталитет около 1%, докато случаите в Конго са с леталитет до 10 на сто.
  • Известно ли е това заболяване на вирусологията, какъв е латентният период?
  • Заболяването е известно на здравните власти. Диагнозата се поставя с генетични средства. Инкубационният период най-често се проявява от 6-я до 13-я ден на осъществения контакт. Случаи могат да се проявят и до 21-я ден след заразяването. Карантината е 21 дни.

Имало ли е такива случаи в България?

– В България не е имало случаи на маймунска шарка. С нея човек от човек или от болно живот може да се зарази само, ако е бил в много тесен контакт с инфекцията. За разлика от едрата шарка при хората, маймунската е много по-ниско контагьозна, не се разпространява чрез въздуха и не е така заразна.  Винаги съм предупреждавал, че на пет години обикновено някой вирус, характерен за животинския свят  може да придобие епидемичен потенциал и да зарази хора.

  • – Има ли реална опасност маймунската шарка да се появи и у нас?

– Засега случаите с маймунска шарка са поставени под контрол. Българските граждани, които пътуват в чужбина трябва да са много внимателни за здравето си, особено тези, които заминават за Африка, Латинска Америка и Югоизточна Азия. Малко вероятно е заразата да дойде и у нас. Това заболяване е изключително рядко. Както вече казах, у нас не го е имало. Малко е разпространението му и по света. Рискът за нашето население е много нисък. Хората не бива да се паникьосват, но трябва да са внимателни и да спазват добра лична хигиена.  при третирането на такива болни медицинският персонал трябва да ползва дезинфектанти и лични предпазни средства.

Какви са симптомите?

– Симптомите й са висока температура, центробежен обрив – главно по ръцете и краката, и по-малко обрив с големи мехурчета. Инфекционистите са наясно с какви лекарства се лекува маймунската треска.

Related Articles

- Advertisement -spot_img

Latest Articles

Следвай ме
Privacy Overview

This website uses cookies so that we can provide you with the best user experience possible. Cookie information is stored in your browser and performs functions such as recognising you when you return to our website and helping our team to understand which sections of the website you find most interesting and useful.