15.6 C
София
неделя, май 18, 2025
spot_img

Напастта акари, два трика за избавяне от тях

Праховите акари живеят в човешки жилища, в подовете с килими, с двойни ‎стъкла на прозорците, изолирани срещу влага, пердетата, чаршафите. Чувстват се най-добре при над 25°C и 75% ‎относителна влажност. Температура над 60°C за период от един час ги убива, също както и ‎замразяването.‎ Ясно е обаче, че не можем да поддържаме такава топлина и студ у дома, за да ги изтребим. Така те продължават да обитават нашите дюшеци, матраци, килими и спално бельо.

Акарите не хапят и не жилят. Хранят се основно с мъртви кожни клетки, предварително смлени ‎от гъбата Aspergillus repens. От човек пада средно 1,5 g мъртва кожа на ден (приблизително ‎‎0,3 – 0,45 kg за година), което е достатъчно да изхрани около един милион акара. ‎Акарите в спалното бельо извличат влагата от дишането, потта и слюнката на човека.‎ Така те могат да предизвикат астма, която да се превърне в алергична, хрема, конюнктивит и дерматит. Един от най-важните протеини, ‎провокиращ алергична реакция, е DerP1, храносмилателен ензим, намиращ се в ‎‎екскрементите на акарите. От него идват и редица алергични реакции, за които нямаме обяснение.

Честата смяна на бельото и сезонното пране на килими, пердета, завеси и всякакви тъкани е основно правило за спасяване от акарите. Дори да го спазване, те имат способността да се въдят в ъгли и влажни места у дома. За тези участъци можете да приготвите домашен спрей срещу инсекти, за който ще сте сигурни, че не съдържа химия и няма да обостри реакции у децата.

За него са ви необходими: една бутилка за спрей,  ½ чаша алкохол, ½ чаша дестилирана вода, 30 капки етерично масло (лимон, евкалипт, лавандула, кипарис, канела и др.)

Течностите се смесват в бутилката. С нея се напръсква навсякъде около леглата, матраците, завивките. Пердетата и влажните учатъци, като баня и перални помещения.

Не е добра идея да използвате този спрей, ако имате деца на възраст под 3 години или сте бременна.

Първият път, когато напръскате с него, ще намалите значително популацията на акарите през следващите 2 месеца. За да поддържате дома си чист откъм микроорганизми, трябва да го правите редовно – веднъж на всеки 60 – 90 дни.

Етеричните масла са другият начин за елиминиране на неприятните акари. Пръскайте с тях всеки ден. Помагат тези от лавандула, мента, лютива мента или бор. По този начин допринасяте и за приятното ухание на стаите. Можете да използвате смес от анасон, карамфил, копър, мащерка и лавандула, за да редуцирате максимално популацията на акари по леглото и килима. Тази комбинация е ефикасна и като средство за ароматизиране и освежаване на въздуха.

При употребата на етерични масла е желателно да се съобразите с факта, че в състава им присъстват мощни вещества, които могат да предизвикат негативен ефект при някои хора. Прилагайте ги умерено и се уверете, че нито един член на семейството не проявява алергия към тях.

За да намалите популацията на акари у дома, защото да бъдат изтребени е невъзможно, поддържайте влажността на въздуха ниска, по-малко от 50%. Използвайте устройства за изсушаването му в спалнята, които ще понижат риска от развитие на алергия към домашен прах. Добре е да се снабдите с влагомер, който да отчита нивото на влажността.

Следвай ме – У дома

Related Articles

- Advertisement -spot_img

Latest Articles

Следвай ме
Privacy Overview

This website uses cookies so that we can provide you with the best user experience possible. Cookie information is stored in your browser and performs functions such as recognising you when you return to our website and helping our team to understand which sections of the website you find most interesting and useful.