14.8 C
София
понеделник, май 19, 2025
spot_img

Пациент с прекъснат гръбначен стълб проходи отново

Благодарение на имплант, който стимулира нервите и позволява по-лесно възстановяване

Пациент с прекъснат гръбначен стълб проходи отново. Това стана благодарение на имплант, който стимулира нервите и позволява по-лесно възстановяване, съобщи TV News 9. Резултатът е благодарение на ново поколение имплант, разработен от Грегъри Кортин е старши автор и екип от Швейцарския федерален институт по технологии в Лозана. Той и неговият екип се насочват към корени в долната част на гърба и опашната кост, като поставят устройство под формата на подложка, с вградени електроди директно върху гръбначния стълб, подравнявайки електродите с нервните корени. Адаптираната подложка е по-дълга и по-широка от преходни подобни устройства, за да достигне тези ключови нервни цели. Тя се свързва с устройство за дълбока мозъчна стимулация. Софтерът в таблет и свързан с обикновен бутон, позволява да избират какъв тип стимулация е необходима – за ходене, стоене и така нататък. С помощта на така конструираното устройство пациентът с прекъснат гръбначен стълб в резултат на инцидент с мотоциклет проходи отново само няколко дни след поставянето на импланта.

В клиничното проучване на устройството са участвали трима човека с прекъснат гръбначен стълб на възраст от 29 до 41 години. И тримата са получили травмите си в следствие на инцидент с мотоциклет, като от инцидента е минало достатъчно време, така че те да са в стабилно състояние. Те не могат да се движат изобщо от кръста надолу, като нямат и никакви усещания в краката си. Условие за участие в клиничното изпитание е да имат поне 6 см. здрав гръбначен мозък под мястото на прекъсването.

Предишни проучвания са показали, че епидуралната електрическа стимулация може да постигне известно възстановяване на движението, но това става само след много физически упражнения и рехабилитация. В новото проучване, публикувано в Nature, се описва, че прилаганият вече описан метод възвръща мобилността в рамките само на няколко дни.

Един от пациентите в клиничното проучване е Мишел Рокати. Той получава импланта през август 2020 г. и може да ходи с помощта на проходилка още на първия ден от електростимулацията, 11 дни след операцията за поставяне на импланта. Днес, той вече има повече от година рехабилитация и може да стои изправен почти 2 часа. Освен това може да се разхожда с помощта на проходилка, възстановил е частично усещанията в краката си, може да усети долната част на рялото си, когато се докосва до земята и свиването на мускулите по време на ежедневните си разходки. Той управлява електростимулацията с помощта на таблет като може да я включва и изключва в зависимост от това какво прави.

И тримата участници в клиничното проучване са могли да извървят до 300 крачки (само с помощта на проходилка) в рамките само на няколко дни от началото на стимулацията.

Учените са картографирали как невроните (в случая гръбните корени, които предават информацията към централната нервна система и мозъка), отговорни за движението, работят при здрави, непарализирани хора по време на различни дейности. След това те определят как да стимулират същите тези неврони при парализираните пациенти.

Related Articles

- Advertisement -spot_img

Latest Articles

Следвай ме
Privacy Overview

This website uses cookies so that we can provide you with the best user experience possible. Cookie information is stored in your browser and performs functions such as recognising you when you return to our website and helping our team to understand which sections of the website you find most interesting and useful.