6.4 C
София
неделя, май 18, 2025
spot_img

Песнопения на арамейски език в „Св. Александър Невски” (ВИДЕО)

Те ще са по време на литургията тази неделя в изпълнение на архимандрит Серафим Бит-Хариби от Грузинската православна църква

Песнопения на арамейски език ще звучат в храма „Св. Александър Невски” по време на литургията тази неделя, 29 май, съобщиха от синода. Това е езика, на който е говорил Иисус Христос и е запазен само сред населението на каменния град Петра. Изпълнението ще бъде на православния архимандрит Серафим Бит-Хариби от Грузинската православна църква. На посещение в България ще бъде и Гурийският митрополит Андрей.

В събота, 28 май, архимандрит Серафим ще изнесе концерт от песнопения в Бачковския манастир.

Кой е Серафим Бит-Хариби ?

Архим. Серафим е роден през 1978 година. Баща му е грузински асириец, а майка му е грузинка. Асирийците са малък по численост народ в Грузия. Според преброяването на населението през 2002 година, те са 3299 души, или 0.075 % от населението на страната. Преди да поеме по пътя на монашеството Ихтияр Битбунов, каквото е мирското му име, е бил активен спортист с трети дан в таекуондо и карате. Четирикратен шампион е на Грузия по борба източен стил. Жени се и има три деца, ръководи спортна школа в Киев. На 14 март 2006 г. се замонашва в Украйна, а по-късно приема велика схима.

Защо служи на арамейски?

През 2008 г. започва да служи в Стара Канда, област Мцхети-Мтианети близо до Тбилиси, където е ръкоположен за дякон през 2010 година.

В района на това населено място сред 4000-те енориаши живеят 2000 негови сънародници, наследници на бежанци от геноцида над асирийците от началото на ХХ век. За тях, с благословията на грузинския патриарх Илия II, Серафим Бит-Хариби, започва да служи на асирийски и староарамейски език, като сам съчинява полифонични песнопения и псалми на древните езици в съвременна мелодика. През 2015 г. получава сан схиархимандрит на новоиздигнатия манастир „Тринайсет Свети Сирийски отци“.

През 2016 придобива световна известност с изпълнението си в патриаршеската църква Светицсховели в Мцхета пред Илия II и папа Франциск. Едно от неговите послания е свързано с новия геноцид над християните в Близкия Изток.

Related Articles

- Advertisement -spot_img

Latest Articles

Следвай ме
Privacy Overview

This website uses cookies so that we can provide you with the best user experience possible. Cookie information is stored in your browser and performs functions such as recognising you when you return to our website and helping our team to understand which sections of the website you find most interesting and useful.