9 C
София
неделя, май 18, 2025
spot_img

Спиридон Чудотворец – светецът, който помага за работа

Живял е в IV век, упражнявал е занаяти, за да не е в тежест на околните докато е проповядвал

Свети Спиридон, епископ Тримитунтски – Чудотворец е един от великите светии и чудотворци от IV век. Роден е около 270 г. в Аския, Кипър.

Починал е в 348 година, на 78-годишна възраст. Главно светилище на този светец се намира в манастира „Свети Спиридон“ в Корфу. Почита се на 12 декември от Православната и на 14 декември от католическата църква. Смята се за покровител на обущари, тухлари, грънчари, бакърджии и други занаятчии, както и на всички, които търсят работа или имат за разрешаване трудови проблеми. Свети Спиридон е забележителен с това, че винаги, когато е проповядвал, а той е проповядвал през целия си живот, се у трудил. Той или поправял нещо на ближни, или е задълбочен над някакв решение на занаятчийски проблем или самият той не се втурва да решава проблемите на хора, които дори не познава,защото целта му е те да живеят в мир.

Сети Спиридон станал епископ в кипърския град Тримитунт, участвал в първия вселенски събор в Никея през 325 година. По-късно през 343 година, взема участие в Сердикийския събор. Според житието му, изхранвал сиромаси и бедняци и приемал много странници в дома си. Излекувал император Констанций II от тежка болест. В живота си е сторил много добри дела за християнската вяра, да разберат хората нейната доброта и човечност, да повярват в силата на Христовата вяра, която помага и закриля. Точно колкото добър и човечен бил Спиридон и помагал на бедните и попадналите в беда, точно толкова смайващи били и чудесата, с които се прославил. Разказват, че на прочутия Никейски събор, в разгара на люти дебати, Спиридон, за да убеди опонентите си, стиснал керемида в ръка. От единия ѝ край излязъл огън, от другия потекла вода.

В иконографията свети Спиридон Чудотворец е изобразяван , като старец с дълга брада в епископски одежди. Народът разказва, че той бил кондурджия (обущар), затова и до днес работещите в обувната промишленост и обущарите почитат деня му. Празнуват също и други занаяти – шивачи, абаджии, бакърджии, дюлгери. Разбира се, като спомен от разказите за него особена почит му оказват керемидарите и тухларите. Приема се и като покровител на конете и едрия добитък. Празнуват и козарите.

Related Articles

- Advertisement -spot_img

Latest Articles

Следвай ме
Privacy Overview

This website uses cookies so that we can provide you with the best user experience possible. Cookie information is stored in your browser and performs functions such as recognising you when you return to our website and helping our team to understand which sections of the website you find most interesting and useful.