9.8 C
София
сряда, май 21, 2025
spot_img

УниБИТ с изложба в Одрин

Експозицията е на тема „Пътешествие из живите традиции. Нематериалното културно наследство на Югоизточна Европа“

Университетът по библиотекознание и информационни технологии (УниБИТ) организира и откри в Одрин изложба на тема „Пътешествие из живите традиции. Нематериалното културно наследство на Югоизточна Европа“. 

Проектът е съвместен с Регионалния център на ЮНЕСКО в  София, ръководен от д-р Ирена Тодорова. Изложбата документира и атрактивно представя нематериалното  културно в 20 страни от нашата част на света сред които България, Румъния, Грузия, Гърция, Турция, Кипър и страните от Западните Балкани. Проектът е създаден за период от няколко години и в него са взели повече от 120 учени и изследователи от държавите-членки на Регионалния център.

Изложбата е експонирана в историческата сграда-музей на „Регионалния център за културно – историческо наследство и туризъм“ на Одринския вилает от XV век. Професор Стоян Денчев, председател на Общото събрание на УниБИТ и един от учредителите на Центъра на ЮНЕСКО, заяви на откриването: На фона на фолклорните танци, представени блестящо от  българските и турските изпълнители, като българин и почетен гражданин на гр. Одрин се чувствам удовлетворен от факта, че работейки за миналото трасирахме едно по-добро бъдеще за нашите два съседни народа.

Българската делегация, ръководена от ,ректора проф. д.н. Ирена Петева бе посрещната лично от проф. Реджеп Гюркан – кмет на двеста  хилядния град и уважена от Областната управа.  На церемонията по откриването присъства Генералния консул на България в Република Турция Борислав Димитров.

Церемонията по откриването се превърна в спектакъл, на който танцовите състави „Русалии“ от Петрич и Румелийски танцов ансамбъл от Одрин на практика показаха взаимодействието и синергията от проникването на балканските култури.

Българската делегация посети и двете български православни църкви – „Св.св. Константин и Елена“  и  „Св. Влчк Георги“, които Университета подпомага активно.  Храмовете са в отлично състояние и се посещават от руски, украински и други православни граждани.  Делегацията занесе вестници и книги на българското читалище „Просвета“, което се развива много успешно. Библиотеката разполага с над 2200 тома, танцовите  групи на работят на смени поради високия интерес. Нараства броят на децата в българското училище, предимно от семейства на изселници с двойно гражданство.

Related Articles

- Advertisement -spot_img

Latest Articles

Следвай ме
Privacy Overview

This website uses cookies so that we can provide you with the best user experience possible. Cookie information is stored in your browser and performs functions such as recognising you when you return to our website and helping our team to understand which sections of the website you find most interesting and useful.