18.8 C
София
петък, май 23, 2025
spot_img

Честито Преображение Господне!  

Счита се за деня на промяната и новата надежда, след литургията в храмовете освещават грозде за здраве и берекет

Църквата – и Православна, и Католическа отбелязват днес, 6 август, Преображение Господне.  

Началото на празника е поставено през първите векове на Християнството и е свързано с едно от най-важните събития – явяването на Иисус Христос пред неговите ученици. Случилото се събитие, което се споменава е част от тайната на спасението и ни припомня епизода когато Иисус, след като възвестил своето Страдание, взел със себе си трима от своите ученици – Петър, Йоан и Иаков – и им се показва с един нов и сияен облик и с дрехи по-бели от снега. Това се случило на планината Тавор в Галилея. След като се изкачили, Той се отдалечил се от тях и започнал да се моли. Скоро тримата заспали, а когато се събудили, видели своя Учител напълно преобразен. Според евангелията (Мат.17:1-13; Марк 9:1-9; Лук.9:28-36) „…лицето Му светна като слънце, а дрехите Му станаха бели като светлина”. От едната страна, на иконите го изобразяват от дясно, стоял Мойсей, който Му подавал скрижалите, тоест Той идва не да наруши Закона, а по-скоро да го изпълни. От  лявата страна е свети пророк Илия, сякаш сборен образ на всички пророци, който сочи Иисус, тоест Пътят, Истината и Животът.

За вярващи християни Преображение Господне е свързано с промяна и с нова надежда. Затова празникът се отбелязва в края на християнската църковна година. Началото й в Източната Църква е на 1 септември.

На този ден в Светата Литургия в православните храмове и католическите от източен обред има специално песнопение за освещаване на плодовете. На много места се е запазил обичаят да се освещава грозде в знак на благодарност към Бога, за здраве и берекет.

Related Articles

- Advertisement -spot_img

Latest Articles

Следвай ме
Privacy Overview

This website uses cookies so that we can provide you with the best user experience possible. Cookie information is stored in your browser and performs functions such as recognising you when you return to our website and helping our team to understand which sections of the website you find most interesting and useful.