9.8 C
София
понеделник, май 19, 2025
spot_img

Детето не помага вкъщи, как да го научим

Няколко трика, които може да приложи всяка майка, трябва само малко повече търпение

Никой не обича домакинската работа, още по-малко децата. Но ако поотрасналото дете изобщо не се включва в подредбата на дома и особено на собствената си стая, значи му позволявате твърде много. А липсата на хигиенни навици е най-лошата услуга, която може да направите на децата си.

Децата ни се нуждаят от любов, нежност и разбиране, за да са здрави и щастливи. Нашата върховна родителска цел е да им ги дадем, но без да прекрачваме тази тънка разделителна граница, зад която стои прекомерното разглезване. Което не е добре и за двете страни.

Най-добрият начин да привлечете децата в домакинската работа е да направите така, че да прилича по-малко на работата. Следните съвети ще ви помогнат, за да мотивирате детето си да изпълнява задълженията си:

  • Дайте му задачи, които то може да изпълни. Няма как четиригодишния ви син да изглади завивките, а осемгодишната ви дъщеря да приготви вечеря. Дайте на всички задача според възможностите им.
  • Подкрепете детето. Ако се нуждае от помощ – не отказвайте. В крайна сметка, на колкото повече умения го обучите, толкова повече той ще ви помага в бъдеще.
  • Измислете система за възнаграждение. В края на всеки месец детето може да получи малък подарък в зависимост от това колко добре е работило. Но не забравяйте, че развитието на жизненоважни умения остава на първо място, а не наградата. Детето трябва да разбере, че изпълнението на домакински задължения ще му помогнат в бъдеще. То трябва да ги прави не за подарък, а за придобития опит.
  • Въведете разнообразие в изпълнението на домашните задължения. Не е необходимо задачата на детето винаги да е изхвърлянето на боклука. Може един ден да помогне в кухнята, друг ден да почисти стаята си, на третия – да измете пода.
  • Не давайте на детето много задачи едновременно. В крайна сметка то помага в къщи, не работи тежък труд. Всичко трябва да бъде умерено. И не забравяйте да му кажете „Благодаря“ в края. Детето трябва да разбере, че родителите са благодарни за помощта му и оценяват това, което прави.

Related Articles

- Advertisement -spot_img

Latest Articles

Следвай ме
Privacy Overview

This website uses cookies so that we can provide you with the best user experience possible. Cookie information is stored in your browser and performs functions such as recognising you when you return to our website and helping our team to understand which sections of the website you find most interesting and useful.