14.8 C
София
понеделник, май 19, 2025
spot_img

Загуба на тегло подсказва за рак на гърдата

  • Възпаление отключва карцинома на дебелото черво.
  • Алкохолът и недоспиването увеличават риска от болестта.

Ракът на гърдата и на дебелото черво са с най-голяма честота в България. Безпричинното отслабване не всякога е повод за радост. То може да бъде в резултат на развито такова заболяване, предупредиха онколози.

Туморът в млечната жлеза е най-честото срещаното злокачествено заболявание сред жените – 25% от всички злокачествени новообразувания, поясни д-р Далал Ал Зайат от Университетската специализирана болница по онкология в столицата.

Напипване на „бучка“ в млечната жлеза, болки в гърдата, секреция от зърното и кожни промени в областта на зърното или ареолата са основните клинични симптоми, насочващи пациентката към лекаря.

По – рядко се наблюдава увеличаване на размерите на млечната жлеза и зачервяване на кожата.

Когато обаче кожата заприличва на портокалова означава, че заболяването е напреднато. Увеличените лимфни възли, кървенето и загубата на тегло са късни симптоми, твърди д-р Ал Зайат.

Онколозите са категорични, че редовната профилактика е гаранция за по-успешното лечение на заболяването. Тя може да се осъществява периодично с опипване на гърдата от самата жена. Този тип самоизследване трябва да започне след 20 – годишна възраст. То трябва да се прави всеки месец 3-тия до 5-тия ден след менструацията.

За дамите над 40 години Националната здравноосигурителна каса предвижда профилактични прегледи при мамолог- онколог всяка година. При съмнения специалистът насочва пациентката към най-подходящия в случая диагностичен метод, каквито са като ехографията и мамографията.

Жените над 60 години са с по-висок риск да развият заболяването. Рискови фактори са фамилната обремененост, късното раждане, ранната менструация преди 12-годишна възраст, както и късна менопауза над 55 години. Опасност създава приемането на хормонални препарати повече от 5 години, хапчета „антибебе“, затлъстяването, алкохола, тютюнопушенето и недоспиването, а също й йонизиращата радиация, обездвижеността и стресът.

За предпазване от рак на гърдата д-р Ал Зайат препоръчва намаляване на мазните храни, тъй като колкото по-тежки са те, толкова повече естроген се синтезира в организма. Соевата диета част от профилактиката. Този продукт съдържа фитоестрогени и други биологично активни субстанции,който блокират усвояването на естрогените. Храненето с повече плодове и зеленчуци, както и спортът са препоръчителни.

Ракът на дебелото черво, включително и на ректума е една от най-високите злокачествени заболявания в България, показват данни на Националния раков регистър.

По данни на СЗО и регистъра за 2018 г, заболеваемостта от карцином на колона и ректума в България у нас е 28,5/100000 население, казва д-р Ева Диманова от Специализираната болница по онкология в София. Липсата на адекватна първична и вторична профилактика водят до откриване на заболяването в напреднал стадий и лоши резултати на преживяемост. Според последните данни от НРР, не повече от 40% от пациентите се откриват в ранен (първи и втори) стадий, допълва тя.

Повечето колоректални карциноми произлизат от аденоми, които с времето претърпяват злокачествена промяна. Това отнема около десет години.

По думите на д-р Диманова този голям „времеви прозорец“ позволява ранно откриване на предраковите състояния и карцинома, ако човек си прави редовно профилактични прегледи.

Основни рискови фактори са наднорменото тегло и обездвижването. До тумори на дебелото черво води още нерационалното хранене – прекомерна употреба на червени меса и черен дроб, колбаси и ограничена консумация на плодове и зеленчуци. Обработката на месото при високи температури (пържене, гриловане, опушване), поради образуване на мутагенни пиролизни продукти създава подходящи условия за карценома. Рисков фактор е и недостатъчния прием на селен, витамин D и калций. Картината се усложнява и от тютюнопушенето и честата консумация на алкохол.

Честотата на заболяването нараства значително след 50 -годишна възраст. Затова лекарите препоръчват прегледи на всеки две години след тази възраст. Предпоставки са още полипи, хронични възпалителни чревни заболявания, болест на Крон, Улцерозен колит и фамилна обремененост.

При обременена фамилна анамнеза, рискът нараства на 6% при един родственик от първа линия, ако той е над и на 10 на сто, ако той е под 45 години, фекален тест на всеки три години и пълна колоноскопия на 10 години.

Следвай ме – Здраве

Related Articles

- Advertisement -spot_img

Latest Articles

Следвай ме
Privacy Overview

This website uses cookies so that we can provide you with the best user experience possible. Cookie information is stored in your browser and performs functions such as recognising you when you return to our website and helping our team to understand which sections of the website you find most interesting and useful.