15.6 C
София
неделя, май 18, 2025
spot_img

Софийската семинария отбелязва 120 години с празничен концерт

Той ще бъде в Народния театър „Иван Вазов“ на 19 октомври, когато се отбелязва денят на свети Иван Рилски, който е и нейн патрон

Софийската духовна семинария отбелязва своята 120-та годишнина с редица прояви (виж ТУК). Една от тях е празничен концерт, който ще се проведе в Народния театър „Иван Вазов“, съобщиха оттам. Той ще бъде на 19 октомври, когато се отбелязва денят на свети Иван Рилски, който е и нейн патрон. Началото е 19.00 часа, входът е свободен.

С църковни песнопения в програмата ще се включат хорът на семинарията „Св. Иван Рилски“, хорът на Софийските свещеници, хор „Свети Наум“ и хор „Агия“.

За датата на основаването на Софияската духовна семинария се приема 20 януари 1903 година, когато сградата е осветена. След молебен и водосвет, извършен от някогашния Софийския митрополит Партений, започват учебните занятия. Зданието е построено върху земя, дарена от Столичната община през 1897 година точно за семинария. Теренът е от 50 дка в местността Курубаглар – голо възвишение южно от София, което сега е скъпият и луксозен квартал „Лозенец“. Основният камък е положен лично от княз Фердинанд на 31 март 1902 г., а водосвет по този повод е отслужен от председателя на Светия Синод, Варненският и Преславски митрополит Симеон, в съслужение със Софийския митрополит Партений и Старозагорския митрополит Методий. Строежът й е по проект на прочутия австроунгарски архитект Фридрих Грюнангер, оставил в София част от гения си в Румънската църква, североизточното крило на княжеския дворец в София (1894-1895), Софийската минерална баня (1904), сградата на Богословския факултет на Софийския университет (1904-1908), Централната синагога в София (1904-1909) и много къщи на някогашния буржозен елит.  

В периода на войните сградата на семинарията претърпява промени по отношение на предназначението си. След приключването й интересът към обучението в средното духовно училище е голям, само пансионът й наброява около 500 ученици. В трите години на земеделския режим (1920-1923) обаче тя отново преживява превратности. Сградите са харесани от Българския земеделски народен съюз, оглавяван от Александър Стамболийски за Агрономически факултет.

В продължение на четири години, до 1924-та, дори семинаристи и студенти са били под един покрив, което е било твърде голямо неудобство и за двете страни. Започва подготовка за преместването на семинарията в Рилския манастир, но се намира компромистни решение и част от класове са временно настанени в гара Черепиш, където е бил Пастиро-богословския институт.

И както се случва с всяко временно обстоятелство, то става постоянно или за по-продължителен период от време. След 1944 година, комунистическият режим настанява в сградите съветски войници. Впоследствие сградата е Пионерски дворец. Тя е върната на Софийската духовна семинария едва пред пролетта на 1990 г. с постановление на Министерския съвет.

Related Articles

- Advertisement -spot_img

Latest Articles

Следвай ме
Privacy Overview

This website uses cookies so that we can provide you with the best user experience possible. Cookie information is stored in your browser and performs functions such as recognising you when you return to our website and helping our team to understand which sections of the website you find most interesting and useful.