15.8 C
София
петък, април 26, 2024
spot_img

Тънкости в засаждането на луковиците

Септември и началото на октомври, ако времето идния месец е топло, е периодът за засаждане на градинските цветя с луковици. Макар на мнозина това да се струва проста работа, има някои тънкости, които ще гарантират най-малки загуби и гарантиране на обилен цвят напролет.

Градинският минзухар, нарцисите, зюмбюлите и други подобни се садят сега. Това е най-благоприятното време. Лалетата се засаждат предимно през октомври, но не е беда и ако го направите в последната третина на този месец.

Първото и основно правило е да се подготви почвата. След прекопаването трябва да има достатъчно време да улегне. В противен случай дълбочината на засаждането може да се окаже недостатъчна и малко сняг през зимата да повреди луковиците или те да измръзнат.

След това идва мястото на торовете. Препоръчва се използването на органична тор (оборски тор 6-10 кг/кв.м.), като се нанесе още фосфор и калий (40-60 г/кв.м). Изчаква се известно време, най-добре 3-4 дни. Едва тогава се пристъпва към засаждането. Преди това, всяка една да престои за 30 минути в 0,1% разтвор на калиев перманганат или какъвто и да е друг фунгицид

Самите луковици се поставят на дълбочина не по-малка от 30 см. По този начин преди замръзването на почвата новите коренчета ще успеят да прокарат на 20 см и да се приготвят за зимата.

Дълбочината на засаждане също зависи и от механичния състав на почвата: при леки почви, луковиците се засаждат малко по-дълбоко, а при тежки, по-плитко.

Ако последната деседневка на септември се окаже топла и суха, засадените луковици трябва да се поливат. Луковиците на нарцисите, засадени след сухо съхранение (без корени), е добре да се мулчират с опаднали листа (дебелина на слоя да не е по-малко от 10 см), по-нататък, не се изисква тази операция (нарцисите могат да останат на едно място 5-7 години).

Сигурност срещу студа през зимата им се осигурява със защитно покритие (торф или мулчиращо платно). Повечето растения имат нужда от такова платно, за да пуснат още корени и да се вкоренят здраво. Покритието се отстранява в началото на пролетта.

С изключение на цветята, които цъфтят в късна есен (есенни и зимни димитровчета), всички тревисти растения могат да бъдат разделени и пресадени през септември.

Когато трябва да направите деление, всички надземни части се орязват малко над земята. Корените се скъсяват наполовина. Частите не бива да бъдат твърде дребни, защото първата година ще цъфтят оскъдно. Дупката за засаждане трябва да бъде достатъчно голяма и дълбока, защото корените трябва да влязат отвесно. Здравото засаждане и последващото поливане е необходимо за всички растения. Сигурно врастване се постига също с предпазно покритие.

Слудвай ме – Хоби

Related Articles

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -spot_img

Latest Articles